Silkeborg Bibliotek
- Adresse
-
Hostrupsgade 41A,
8600 Silkeborg - silkeborgbibliotek@silkeborgbib.dk
- Telefon
- 87 22 19 00
Arrangementer på Silkeborg Bibliotek
-
For børnDen magiske skov
Natblomsterne folder bladene ud, fiskene springer i skovsøen og lyset glimter inde mellem træstammerne. Gå på opdagelse i den magiske skov!Torvet, CampusHusetGratis -
Fællesskab & bæredygtighedSy-fællesskab i Silkeborg - Boomerang Poser
Kom og hjælp med at lave bæredygtige stofposer til biblioteket.Silkeborg BibliotekGratis -
Fællesskab & bæredygtighedBrætspilscafé på Silkeborg Bibliotek
Er du vild med brætspil? Så kom og spil med tirsdag i lige uger på Silkeborg Bibliotek.Silkeborg BibliotekGratis -
For børnKulturhuset 1B - Smykkeworkshop
Kom forbi til en hyggelig workshop, hvor dig og din familie kan lave jeres helt eget smykke!Silkeborg BibliotekGratis -
For børnKulturhuset 1B - Mosaikkunst
Kom og lav dit eget mosaikværk når vi arbejder med små, farverige glasmosaikker og skaber vores egne unikke mosaikværker.Silkeborg BibliotekGratis -
For børnKulturhuset 1B - Vandpistolworkshop
Sommer, sol og varme – dét kalder på en god omgang vandkamp!Silkeborg BibliotekGratis -
For børnSolformørkelsesværksted
Vi varmer op til solformørkelsen den 12. august! Besøg Børnebiblioteket og bliv klogere på, hvad der egentlig sker, når solen – næsten – går i sort.Silkeborg BibliotekGratis -
For børnBørneforedrag om solformørkelsen – Når solen går i sort
Er I klar til at opleve solformørkelsen i Danmark den 12. august? Vi varmer op ugen før, så I er klar til at opleve en både stor og sjælden astronomisk begivenhed.Silkeborg Bibliotek15 DKK -
RådgivningGratis retshjælp v. Silkeborg Retshjælp
Retshjælpens juridiske rådgivere kan give mundtlig rådgivning og vejledning til private om juridiske spørgsmålSilkeborg BibliotekGratis -
RådgivningHverdagsrådgivning for flygtninge
Hverdagsrådgivningen er drevet af frivillige fra Dansk Flygtningehjælp.Silkeborg BibliotekGratis -
BarselstilbudFars Legestue
Fars Legestue er et uformelt mødested for fædre til børn i alderen 0-3 år. Er du far til et barn i alderen 0-3 år? Og er du på barsel eller orlov og bor i Silkeborg Kommune?
Så kom og vær med til Fars Legestue!Silkeborg BibliotekGratis -
Fællesskab & bæredygtighedRepair Café Silkeborg
Kig forbi Repair Caféen på Silkeborg Bibliotek torsdage i ulige uger kl. 16-18.Silkeborg BibliotekGratis -
Fællesskab & bæredygtighedGrønne spirer - Studiekreds
Vil du gøre din hverdag mere bæredygtig? Kom og vær med i vores nye grønne fællesskab!Silkeborg BibliotekGratis -
Fællesskab & bæredygtighedHverdagspolitik
Kom og tag del i byens nærdemokratiske tiltag: Hverdagspolitik på Silkeborg Bibliotek.Silkeborg BibliotekGratis -
Litteratur, viden & debat
Vil du være med i en læsekreds?
Vil du gerne være med i en læsekreds? Så kom forbi biblioteket og få råd og vejledning til, hvordan du kan blive del af et læsefællesskab.Silkeborg BibliotekGratis -
BarselstilbudDig og baby: Førstehjælp - SILKEBORG
Kom og lær om førstehjælpens fire hovedpunkter til småbørn. Til Silkeborg Bibliotekernes babycaféer Dig og baby kan du møde andre småbørnsforældre med deres børn - og hver gang tages der fat i et nyt og relevant tema.
Silkeborg Bibliotek45 DKK